OLT Osijek je rad koji je osvojio 3. nagradu na natječaju za odabir rješenja za izradu Urbanističkog plana uređenja prostora bivše ljevaonice (OLT) u Osijeku.

KONTEKST

Metropolitanski duh Osijeka kao glavnoga grada istočne hrvatske makrorergije može zaživjeti u vidu urbanističko-arhitektonskog rješenja naselja OLT, na mjestu bivše važne tvornice, kada se omogući spoj visoke gustoće suvremene arhitekture i obnove vrijedne arhitektonske baštine.

Analiza pokazuje da se gustoćom od 400 stanovnika/ha postiže kvalitativan pomak i vibrantnost gradskoga tkiva.

Naizmjeničnom igrom identičnih polja (zelenilo, stanovanje, baština, sport, pješački prostor…), lišenih prometnog sputavanja, s novom gustoćom naselja te identitetskom siluetom OLT je moguće prometnuti u sekundarni centar Osijeka. Oživjet će skriveni pozitivni moment industrijske baštine i postići će se multipolarnost.

Sveučilišni kampus u neposrednoj blizini i kontaktu sa zahvatom kao bitan moment dobiva na taj način dodatnu energiju i zamah u sadržajnom smislu. Programskim konceptom – sportskim kampusom na području OLT-a podržava se smjer originalnosti i brendiranja Osijeka kao grada sporta i Hrvatske kao sportske nacije.

KONCEPT

Ishodište modula i rastera 20 m x 20 m nalazi se u liniji i pravcu decumanus maximusa osvrćući se na antički princip pravilne rasterizacije i regulacije prilikom formiranja gradova.

Osnovni koncept prostora OLT-a bazira se na rasteriziranju fluidnosti planiranog prostora i gradnje te povezivanju novoga stambenog kvarta i sportskog inkubatora sa svim bitnim silnicama koje su oko njih – centrom Osijeka s Tvrđom, sveučilišnim kampusom te  zelenim kvartovima na zapadu i jugu – u cjeloviti raster polja 20 x 20 m zelenog, pješačkog karaktera.

Raster je dimenzioniran tako da se podržava integracija sljedećih suvremenih gradotvornih elemenata u zadani kontekst:

– točkasta morfologija nove stambene i društvene gradnje; soliterne stambene građevine i ostala arhitektura slobodnih formi;

– promet u mirovanju u podzemnim etažama osigurava dovoljno prostran parter za urbani javni prostor i gradske sadržaje;

– apsolutna renovacija vrijedne graditeljske baštine; kompleks tokarije i stolarije, upravna zgrada i pisarnica;

– koridor Svačićeve ulice potrebno je formirati tako da se planira nova tramvajska veza (veza linije 1 i 6 od Ulice cara Hadrijana do Divaltove), cestovni promet, drvoredi te pješačke i biciklističke staze;

– povezivanje OLT-a sigurnim pothodnikom ispod željezničke pruge prema Vijencu Ivana Meštrovića.

Arhitektonskom prostornom kompozicijom OLT dobiva zelenu ‘scenografiju’ u kombinaciji sa sigurnim pješačkim površinama koje se mogu opisati kao disperzirani javni prostor – trg.

Potka je raster u koji se pozicioniraju građevine. Kolni promet riješen je sa svega pet kolnih ulaza/izlaza (Svačićeva 3, Vukovarska 1) na koridore / s koridora okolnih prometnica. Uz postojeću željezničku prugu, predlaže se i izvedba servisne ulice koja će poslužiti i za pristup garažama.

Odnos prema povijesnom naslijeđu i memoriji prostora

Sve što je vrijedno arhitektonsko naslijeđe – ostaje i obnavlja se zahvaljujući novom korisniku i novim kulturnim i komercijalnim sadržajima.

Stambene građevine uz Vukovarsku ulicu nudile bi dom, pisarnicu i ljevaonicu s izložbenom dvoranom te tokarijom, bravarijom i stolarijom.

S najvećom pažnjom trebaju se obnoviti upravna zgrada i pisarnica, jer je u konzervatorskom elaboratu pokazano da zaista postoje znanje i materijal koji pokrivaju izvorni izgled tih građevina.

Kod ljevaonice, izložbene dvorane, tokarije, bravarije i stolarije – također bi se trebalo pristupiti projektiranju i obnovi s najvećom pažnjom, međutim, kako je tijekom vremena bilo mnoštvo dogradnji koje bi trebalo ukloniti – bit će potrebno pronaći kompromisno rješenje. Svakako bi bilo poželjno obnoviti sve staklene stijene u izvornom obliku prema ulici i vanjskim fasadama, a prema unutarnjem dvorištu, sportskoj dvorani… maksimalno otvoriti staklenim pročeljima galerijske prostore, prostore umjetničkih ateljea, tržnice i slično.

Predlaže se i da se u dijelu stolarije napravi muzej OLT-a – u kojem bi se pokazala cjelokupna povijest i važnost tvornice kroz povijest.

U parteru je planirano označavanje posebnim materijalom linije decumanus maximusa koja je i ishodište rastera urbanizma za ovaj projekt. Ako se iskapanjem otkrije originalni sloj – bit će prezentiran in situ.

ZANIMLJIVOSTI

Pojedinačna točkasta ‘soliterna’ gradnja osigurava konstantno blago provjetravanje pješačke površine OLT-a. To je vrlo bitno tijekom sparnih ljetnih dana jer se time utječe na minimalno zadržavanje insekata poput komaraca, koji su u Osijeku velik problem.

 

Nazad

program:

master plan, urbanizam, stanovanje, sportski kampus, brownfield

status:

javni natječaj, 3. nagrada

godina:

2024

lokacija:

Osijek, Osječko-baranjska županija

veličina obuhvata:

10 ha

bruto površina:

100.000 m2

tim:

  • Bernarda Silov, dipl.ing.arh.
  • Davor Silov, dipl.ing.arh.
  • Kristina Rogić, mag.ing.arh.
  • Leila Daoud, mag.ing.arh.
  • vizualizacija: Małgorzata Łodzińska, m.arch., ATMOSFERA ™
Nazad